Investiţii

În mai puţin de un an de zile, comuna Letca va avea un Centru de Informare Turistică.

Letca-Centrul de Informare Turistica-

Construcţia este una modernă, iar lucrările începute în toamna anului trecut (2014), au finalizat până în prezent cu ridicarea clădirii. Jumătate din lucrări sunt deja făcute.

Valoarea finanţării este de 578.000 lei, bani ce au fost alocaţi prin măsura 313 din fonduri comunitare. Scopul Centrului de Informare Turistică este cel de marketing şi dezvoltare turistică al zonei de proximitate în care sunt incluse şi  comunele învecinate: Băbeni, Cristolţ, Gârbou, Lozna şi Surduc. Astfel, locurile din aceste comune care  se pretează mai puţin sau deloc agriculturii vor căpăta destinaţie turistică iar banii obţinuţi din aceste activităţi vor duce la creşterea bunăstării populaţiei, conform proiectului. Potenţialul turistic în zonă este unul considerabil mai ales în satele de deal unde peisajul sălbatic dar şi rezervaţiile naturale şi peisajistice atrag anual mii de turişti. Cultura tradiţională, festivalurile folclorice şi culturale vor fi primele promovate prin activitatea Centrului de Informare Turistică din Letca. Construcţia va fi gata la sfârşitul lunii septembrie şi va oferi două locuri de muncă.

17 ianuarie 2015